Σε εξέλιξη είναι η πυρκαγιά που ξέσπασε νωρίτερα το μεσημέρι στις Μυκήνες. Στο σημείο επιχειρούν άνδρες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, εναέρια μέσα καθώς και υδροφόρες ΟΤΑ.
#Πυρκαγιά σε αγροτοδασική έκταση στην Δ/Ε Μυκηναίων του δήμου Άργους-Μυκηνών. Άμεσα κινητοποιήθηκαν 27 #πυροσβέστες με πεζοπόρο τμήμα, 8 οχήματα, 2 Α/Φ και 1 Ε/Π.
— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) August 30, 2020
Παρά τις προσπάθειες τις πυροσβεστικής η πυρκαγιά πέρασε μέσα από τον αρχαιολογικό χώρο από όπου προηγουμένως είχαν απομακρυνθεί οι επισκέπτες.
Με πληροφορίες και φώτο από argolikeseidhseis.gr