Τοποθετήθηκε νοτίως του Ιερού Ναού της Ανάστασης ο επισκευασθείς μηχανισμός Seatrac, που είχε υποστεί ζημιές από τη θαλασσοταραχή κατά το πλημμυρικό φαινόμενο της 7ης Σεπτεμβρίου 2016.
Για την επισκευή του συνέδραμαν το Δήμο Καλαμάτας η ΚΕΔΕ με 5.000 ευρώ και ο Δήμος Μαρκοπούλου Μεσογαίας με 1.020 ευρώ, ενώ το συνολικό κόστος της επισκευής ήταν 9.000 ευρώ (το υπόλοιπο κάλυψε ο Δήμος Καλαμάτας).
Με την απόκτηση και δεύτερου μηχανήματος Seatrac, η Καλαμάτα γίνεται περισσότερο ελκυστική για τα άτομα με κινητικά προβλήματα, τα οποία θα μπορούν να απολαμβάνουν αυτόνομα το μπάνιο τους στη θάλασσα.