Κοινωνικές δομές της Εκκλησίας, του Υπουργείου Υγείας και του Δήμου, που λειτουργούν στην πόλη της Καλαμάτας, επισκέφθηκε σήμερα ο υποψήφιος βουλευτής Μεσσηνίας του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία Νίκος Πατσαρίνος, αφιερώνοντας συμβολικά την τελευταία μέρα της προεκλογικής περιόδου στις ευπαθείς, ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες
που χρήζουν ιδιαίτερης προστασίας και μέριμνας.
«Φροντίδα για τους πολλούς, φροντίδα για τους αδύναμους! Αλληλεγγύη!»
Η αρχή έγινε από το Αλεξανδράκειο Γηροκομείο Καλαμάτας της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας, όπου ο κ. Πατσαρίνος συνάντησε τον διευθυντή του, πρωτοπρεσβύτερο Κρεσφόντη Πουλόπουλο, ο οποίος τον ενημέρωσε για τη λειτουργία του ιδρύματος που φιλοξενεί περίπου 80 ηλικιωμένους, προσφέροντας ιδιαίτερα σημαντικό κοινωνικό έργο.
![](https://messinianews.gr/wp-content/uploads/2019/07/ΚΕΦΙΑΠ-210x300.jpg)
![](https://messinianews.gr/wp-content/uploads/2019/07/ΑΣΥΛΟ-300x207.jpg)
![](https://messinianews.gr/wp-content/uploads/2019/07/ΚΕΝΤΡΟ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ-300x178.jpg)
Στο Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών του Δήμου Καλαμάτας ο κ. Πατσαρίνος είχε συνάντηση με την κοινωνιολόγο Βασιλική – Σοφία Κατσίποδα και την ψυχολόγο Δήμητρα Μιχαλοπούλου, με τις οποίες συζήτησε για τη δουλειά που γίνεται στη συγκεκριμένη δομή ενάντια στην έμφυλη βία. Το Κέντρο λειτουργεί περίπου 6 χρόνια στην οδό Περρωτού και Μαντίκλου και μέχρι σήμερα έχει αντιμετωπίσει πάνω από 400 περιστατικά κακοποίησης γυναικών. Η παρέμβαση είναι εξατομικευμένη και τις περισσότερες φορές αφορά ενδοοικογενειακή βία, ωστόσο απευθύνεται σε κάθε περίπτωση έμφυλης βίας, όπως για παράδειγμα η σεξουαλική κακοποίηση ή η παρενόχληση στο χώρο εργασίας.
![](https://messinianews.gr/wp-content/uploads/2019/07/ΕΡΑ-300x168.jpg)
Η σημερινή περιοδεία περιλάμβανε επίσης συμβολική επίσκεψη στην ΕΡΑ Καλαμάτας και συνάντηση με την δημοσιογράφο Μαρία Τομαρά. Σκοπός να εκφραστεί η υποστήριξη στον αγώνα για ελεύθερη, αντικειμενική ενημέρωση και δημοκρατία.
Για να μην ξεχάσουμε! Δεν γυρνάμε πίσω!